Blog

Wodór; wschodząca siła stojąca za transformacją energetyczną

Wodór; wschodząca siła stojąca za transformacją energetyczną

Wodór, czyli H2, jest jednym z najlepszych paliw alternatywnych i ogromnym rynkiem wschodzącym. Ma szerokie zastosowanie zaczynając od ogniw paliwowych i ogrzewania po zastąpienie całego zapotrzebowania na paliwa kopalne. W tym artykule nie chcemy przyjrzeć się wykonalności obecnych projektów ani przedstawiać naszej opinii na temat tego przejścia. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa związane z tym gazem i niebezpieczeństwa występujące podczas jego użytkowania, wszystko z punktu widzenia wykrywania gazu. Interesują Cię porady dotyczące wykrywania wodoru? Proszę skontaktuj się z nami! Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wodór nie jest nowym gazem, ale ostatnio znalazł zastosowanie  w naszej walce o zastąpienie zapotrzebowania na paliwa kopalne i zredukowania wpływu jaki wywierają na środowisko. Kiedy spojrzysz na projekty związane z wodorem, masz wgląd w sam potencjał tego rynku. Zaangażowane są największe firmy i najzdolniejsze umysły, dzięki dofinansowaniu z UE i obecnie są siłą napędową transformacji energetycznej.

Niepożądane właściwości wodoru

Podobnie jak gaz ziemny lub metan (CH4), wodór jest nośnikiem energii. Aplikacje, w których można go stosować, są prawie takie same. Ma tylko jedną  dużą różnicę: H2 nie uwalnia żadnych związków węgla podczas spalania. W płomieniu czystego wodoru, spalanego w powietrzu, wodór (H2) reaguje z tlenem (O2) tworząc wodę (H2O) i uwalnia energię.

Wodór ma pewne niepożądane właściwości, które sprawiają że jego transport będzie znacznie trudniejszy niż transport gazu ziemnego . Kilka z nich wymieniono poniżej:

  • H2 może powodować kruchość metali, komplikując proces projektowania zbiorników magazynowych i rurociągów transportowych.
  • H2 jest znacznie mniejszy niż metan, dla którego zaprojektowana jest nasza obecna sieć. co oznacza, że wiele uszczelnień nie zatrzymuje wodoru.
  • H2 jest bardziej palny niż metan co stwarza większe ryzyko.
  • Wiele firm przemysłowych wykorzystuje detekcję w podczerwieni do wykrywania palnych węglowodorów. Niestety te czujniki IR nie mogą dokonać pomiaru wodoru.

Wykrywanie wodoru i gazu

Ostatni punkt jest pomostem łączącym z następną częścią: detekcją tego gazu.

Czy zatem detekcja, której używamy dla naszych paliw kopalnych, jest kompatybilna z wodorem? Nie, nie jest. Czujnik podczerwieni opiera się na obecności węgla w gazie, aby skutecznie go wykryć. Wodór go nie posiada więc czujnik na podczerwień  są w tym przypadku nieskuteczne. A co z innymi gazami w przyszłej mieszance, czy da się je wykryć? Tak i nie. Standardowy detektor 4-gazowy stosowany w przemyśle naftowym i gazowym ma cztery czujniki. Są to: tlen (O2), tlenek węgla (CO), siarkowodór (H2S) i dolnagranica wybuchu (DGW). Oto problemy z każdym czujnikiem:

  • O2 jest czujnikiem który generuje największe koszty. Producenci starali się wydłużyć żywotność czujnika tlenu. Wiele z tych tak zwanych czujników o długiej żywotności reaguje negatywnie na wodór, który działa na dłuższą metę destrukcyjnie. Radzimy szukać czujników O2 zawierających ołów, te „starsze” czujniki, wraz z wodorem, znalazły nowe zastosowanie.
  • CO. Czujnik tlenku węgla charakteryzuje się wysoką czułością krzyżową na wodór. Kilka procent wodoru w powietrzu niszczy czujnik. Dlatego mamy czujnik CO z kompensacją wodoru - aby upewnić się, że możesz bezpiecznie kontynuować pracę .
  • H2S. czujnik ten nie znajduje zastosowania do wyrywania wodoru, ale uważaj: wiele mieszanin gazu takich jak biogaz i gaz ziemny, nadal stwarza zagrożenie zawierając H2S.
  • LEL (DGW). Wariant kulki katalitycznej może bez problemu mierzyć wodór. Jednak czujnik LEL na podczerwień nie będzie w stanie wykryć wodoru! Czujnik podczerwieni odnajdują się głównie w detekcji wyższej klasy jako czujnik o niskich wymaganiach konserwacyjnych. Niektóre firmy twierdzą nawet, że nie wymaga konserwacji. Oczywiście to mit. Każde urządzenie powinno być konserwowane, niektóre nawet częściej.
  • Aby sprostać wymienionym powyżej wyzwaniom, mamy kilka możliwości. Naszym pierwszym i najważniejszym będzie Industrial Scientific Ventis 5 Pro lub WatchGas POLI. Wszystkie powyższe problemy są rozwiązywane w jednym detektorze gazu. Celem producentów jest zminimalizowanie ilości wypadków w miejscu pracy i abyś miał pewność, że będziesz mieć wysokiej jakości detektor gazu, który zapewni Ci bezpieczeństwo. Ciekawi Cię Ventis 5 Pro lub WatchGas POLI? kliknij ten link. Skontaktuj się z nami, chętnie Ci pomożemy!
  • foto1 H2

    Co powiesz na stacjonarne detektory gazu i kamery płomieniowe?


    Jak wspomniano wcześniej, czujniki gazu na podczerwień nie wykrywają wodoru, ale czujniki katalityczne mogą. Dotyczy to również wykrywania stałego, pożarowego i gazowego. Niestety 25% wszystkich kotłowni z detekcją gazu jest wyposażonych w detekcję gazu na podczerwień wiec 25% detekcji gazu zawiedzie, gdy przejdziemy z metanu na wodór. Na szczęście 7Solutions dysponuje szeroką gamą stałych rozwiązań do detekcji, które mogą wykrywać wodór. Płomienia wodoru nie widać ponieważ pali się przezroczyście; w 7Solutions posiadamy dedykowane kamery, które wykrywają niemal niewidoczny płomień wodorowy. WatchGas AirWatch Mk1.2 jest wysoce użyteczny w każdym zastosowaniu przy detekcji wodoru.

Podczas przeprojektowywania systemu przemysłowego lub projektowania czegokolwiek z użyciem wodoru należy pamiętać o tych wyzwaniach oraz  warto  skontaktować się z 7Solutions aby skorzystać z naszego doświadczenia i wiedzy w zakresie wykrywania wodoru i gazu.

 foto 2 H2

 

 

Informacje

7Solutions posiada własny dział serwisowy gdzie możemy serwisować, kalibrować oraz dokonywać przeglądów każdego urządzenia do wykrywania gazu, bez względu na jego producenta i wiek.